Vidos One M2010W + S2102-Mf

Vidos One M2010W + S2102-Mf – modułowy wideodomofon IP do elastycznych instalacji

Jeśli szukasz nowoczesnego systemu, który da się dopasować do realiów Twojej nieruchomości, zestaw Vidos One M2010W + S2102-Mf jest zaprojektowany właśnie do takich zastosowań. To modułowy system wideodomofonowy IP, w którym poszczególne elementy można dobrać do potrzeb: od małych instalacji jedno- i kilkurodzinnych po bardziej rozbudowane rozwiązania osiedlowe z wieloma wejściami i możliwością korzystania z portierni.

W praktyce oznacza to, że nie musisz od razu tworzyć „jednej, sztywnej” konfiguracji. System jest zbudowany w taki sposób, aby tworzyć najlepszą wersję zestawu pod konkretną instalację oraz preferencje użytkownika. Zastosowanie technologii IP ułatwia integrację i zarządzanie, a kompatybilność elementów pozwala rozwijać system w przyszłości.

Co dostajesz w zestawie i jak działa cały system

W komplecie Vidos One M2010W + S2102-Mf otrzymujesz zestaw kluczowych elementów, które tworzą działający system wideodomofonowy. Najważniejsze elementy to monitor oraz moduły stacji bramowej wraz z czytnikiem zbliżeniowym.

W skład zestawu wchodzi: Monitor VIDOS ONE M2010 (1 szt.), Moduł główny VIDOS ONE A2000-G (1 szt.), Moduł czytnika zbliżeniowego VIDOS ONE A2000-MF (1 szt.) oraz Ramka podwójna VIDOS ONE D2100-2 do montażu natynkowego (1 szt.). Dodatkowo potrzebny jest switch VIDOS ONE PS42-60 (4-portowy) – to element niezbędny do pracy systemu, który łączy i zasila stację bramową oraz monitory, a także umożliwia przekierowanie połączeń na aplikację w smartfonie.

Warto wiedzieć, że monitory można zasilać lokalnie i podłączać do systemu przez sieć Wi-Fi, co ułatwia dopasowanie instalacji do układu pomieszczeń. Dla stacji bramowej i monitora przewidziano również akcesoria montażowe, instrukcję w języku polskim oraz dedykowany schemat podłączeniowy dla zestawu – gratis.

  • Switch jest kluczowy – w zestawie polecany jest model 4-portowy VIDOS ONE PS42-60, ale można rozważyć także inne switche PoE, o ile mają identyczne parametry jak switche VIDOS oraz zapas portów przy ewentualnej rozbudowie.
  • Zdalna obsługa – dzięki integracji z siecią możliwe jest przekierowanie połączeń na aplikację mobilną.

Monitor VIDOS ONE M2010W – 7-calowy ekran dotykowy i funkcje komunikacji

Centralnym elementem zestawu jest monitor VIDOS ONE M2010W, czyli wewnętrzna jednostka systemu wideodomofonowego. Umożliwia komunikację ze stacją bramową, podgląd obrazu z kamer IP w całym systemie oraz zarządzanie czujnikami alarmowymi zintegrowanymi z wideodomofonem.

Monitor wyposażono w 7” dotykowy ekran TFT LCD o rozdzielczości 1024 x 600 px. Wielojęzyczne, intuicyjne menu ekranowe ułatwia codzienne użytkowanie i sterowanie funkcjami systemu z jednego miejsca. Dodatkowo urządzenie posiada wbudowany moduł Wi‑Fi (IEEE 802.11 b/g/n), dzięki czemu możliwe jest skonfigurowanie monitora nawet tam, gdzie nie ma doprowadzonej pełnej infrastruktury sieciowej.

Wbudowany slot na kartę microSD pozwala zapisywać obrazy z wizyt gości oraz podgląd z kamer dostępny bez wywołania ze stacji bramowej. Monitor działa również jako urządzenie głośnomówiące i wspiera komunikację dwukierunkową w trybie duplex, z wbudowaną redukcją echa.

Stacja bramowa A2000-G i obraz Full HD z obiektywem fisheye

Moduł główny VIDOS ONE A2000-G stanowi serce części bramowej. To jednostka z kamerą 2 Mpx (Full HD 1080p) oraz obiektywem typu fisheye o kącie widzenia 180° (szerokość) / 96° (wysokość). Taki kadr ułatwia obserwację całego podejścia do wejścia bez konieczności stosowania kilku kamer.

Na komfort użytkowania w nocy wpływa podświetlenie nocne LED IR z czujnikiem zmierzchu. Moduł posiada także dwukierunkowy system audio z funkcją redukcji zakłóceń i eliminacji echa, co przekłada się na czytelne rozmowy z poziomu monitora.

W A2000-G przewidziano również elementy sterowania i rozbudowy: 2 przekaźniki do sterowania furtką i bramą automatyczną oraz 4 wyjścia alarmowe, które można zarządzać z monitora. Podłączenia realizują protokoły sieciowe, a urządzenie działa w oparciu o TCP/IP, SIP i RTSP.

Czytnik zbliżeniowy A2000-MF (MIFARE 13,56 kHz) – kontrola dostępu przy wejściu

W zestawie znajduje się także Moduł czytnika zbliżeniowego VIDOS ONE A2000-MF. To rozwiązanie przeznaczone do pracy w systemie VIDOS ONE i obsługujące standard MIFARE 13,56 kHz. Czytnik pełni rolę terminala kontroli dostępu oraz realizuje otwieranie wejścia zbliżeniowo – z użyciem każdego tagu zgodnego z obsługiwaną częstotliwością.

Przy współpracy z programem VIDOS ONE PC czytnik może działać jako samodzielny system kontroli dostępu z rejestracją zdarzeń. Dodatkowo wbudowane dyskretne podświetlenie LED pomaga zlokalizować czytnik w warunkach słabszej widoczności.

Ważna informacja instalacyjna: A2000-MF może pracować wyłącznie jako rozbudowa modułu głównego A2000 i musi zostać zasilony przez port RS485.

Parametry, zasilanie i kompatybilność – dane techniczne zestawu

Poniższa tabela zbiera najważniejsze dane techniczne elementów zestawu. Dzięki temu łatwiej ocenisz wymagania instalacyjne, warunki pracy oraz podstawowe możliwości systemu.

Element / parametr Wartość
Monitor VIDOS ONE M2010W – ekran 7" dotykowy TFT LCD, 1024 x 600 px
Monitor – łączność Wbudowane Wi‑Fi: IEEE 802.11 b/g/n
Monitor – wejścia/wyjścia alarmowe Wejścia: 8, Wyjścia: 2
Monitor – interfejs RS‑485, Ethernet 1x RJ45 10/100 Base‑T
Monitor – pamięć Wbudowana 128 MB, microSD do 32 GB (brak w zestawie)
Monitor – zasilanie DC 12 V lub IEEE 802.3af PoE
Monitor – pobór mocy ≤ 6 W
Monitor – zakres temperatur pracy -10°C ~ +55°C
Moduł główny VIDOS ONE A2000-G – kamera 2 Mpx CMOS (1080p: 1920 x 1080), fisheye 180° / 96°
Moduł A2000-G – podświetlenie nocne LED IR z czujnikiem zmierzchu
Moduł A2000-G – wyjścia przekaźnikowe 2x NC/NO (30 V, 1 A)
Moduł A2000-G – wejścia alarmowe 4x
Moduł A2000-G – zasilanie i pobór mocy DC 12 V / PoE 802.3af, pobór mocy ≤ 10 W
Moduł A2000-G – stopnie ochrony IP65, IK07
Moduł A2000-G – wymiary 98 x 100 x 37 mm (głębokość z wypukłością obiektywu 43,9 mm)
Moduł czytnika VIDOS ONE A2000-MF – standard MIFARE 13,56 kHz
Moduł A2000-MF – zasilanie Z portu komunikacyjnego RS485 (wymaga A2000-G)
Moduł A2000-MF – stopnie ochrony IP65, IK07
Moduł A2000-MF – wymiary 100 x 99 x 34 mm
Ramka VIDOS ONE D2100-2 – montaż Natynkowa, do montażu dwóch modułów (219 x 107 x 37 mm, kolor ciemny grafit)

Programowanie i aplikacje – VIDOS ONE PC oraz zdalna obsługa

System Vidos One M2010W + S2102-Mf jest konfigurowalny za pomocą programu VIDOS ONE PC (do programowania systemu, pod Windows). Monitor współpracuje również z aplikacją na urządzenia mobilne VIDOS ONE, co pozwala na zdalną obsługę i wygodne zarządzanie funkcjami systemu.

Dla stacji bramowej przewidziano także możliwość programowania podstawowego z poziomu monitora, a w przypadku rozbudowanych ustawień – programowanie zaawansowane przez VIDOS ONE PCA. Warto pamiętać o wskazówce dotyczącej języka polskiego: aby skorzystać z polskiej wersji językowej programu, należy zainstalować pakiet językowy w kolejności po instalacji VIDOS ONE PC (pakiet pobierze się automatycznie razem z programem).

W praktyce oznacza to, że użytkownik może zarządzać systemem sprawnie, a monter ma narzędzia do uruchomienia i dopasowania konfiguracji do konkretnej instalacji.

  • Rejestracja zdarzeń i wiadomości – monitor zapisuje automatycznie obraz w trakcie połączenia oraz wiadomości głosowe pozostawione przez gości.
  • Funkcje SOS / nie przeszkadzać – dodatkowe tryby ułatwiają dopasowanie pracy systemu do codziennych sytuacji.

Odporność i instalacja – gdzie sprawdzi się zestaw

Elementy bramowe w zestawie zostały zaprojektowane do pracy w warunkach zewnętrznych. Moduł główny A2000-G ma klasę szczelności IP65 oraz odporność IK07, podobnie jak czytnik A2000-MF. Dzięki temu system jest odporny na typowe czynniki pogodowe i uderzenia.

Monitor pracuje w zakresie temperatur -10°C do +55°C, a zalecana wilgotność otoczenia mieści się w przedziale 10% ~ 90%. Ułatwia to dobór miejsca montażu wewnątrz budynku.

Stacja bramowa nie jest fabrycznie złożona – moduły są w osobnych opakowaniach i wymagają osadzenia w ramce. To podejście ułatwia dopasowanie komponentów w trakcie montażu, a dedykowany schemat podłączeniowy znacząco przyspiesza uruchomienie.

Producent przewiduje 36 miesięcy gwarancji na podstawie dowodu zakupu (paragon lub faktura VAT). W zestawie uwzględniono także zasilacz 12 V do elektrozaczepu – gratis oraz wsparcie techniczne drogą mailową/telefoniczną przy montażu i uruchomieniu.

Cena zestawu Vidos One M2010W + S2102-Mf wynosi 2391 zł, a SKU produktu to 3e45d0db83f4.